"foirmtech" meaning in All languages combined

See foirmtech on Wiktionary

Adjective [Old Irish]

IPA: /ˈɸoɾʲ.mʲd̠ʲəx/
Etymology: format + -ach Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*men-|id=think}}, {{af|sga|format|-ach|pos=adjective}} format + -ach Head templates: {{head|sga|adjective|||||||altform=|head=}} foirmtech, {{sga-adj}} foirmtech Inflection templates: {{sga-decl-adj-o-a|dsm=foirmtiuch|gsm=foirmtig}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=foirmtig|acc_m_pl=foirmtechu foirmtecha†|acc_m_sg=foirmtech|dat_f_sg=foirmtig|dat_m_sg=foirmtiuch|dat_n_sg=foirmtiuch|dat_pl=foirmtechaib|gen_f_sg=foirmtige|gen_m_sg=foirmtig|gen_n_sg=foirmtig|gen_pl=foirmtech|info=o/ā-stem|nom_f_sg=foirmtech|nom_fn_pl=foirmtecha|nom_m_pl=foirmtig|nom_m_sg=foirmtech|nom_n_sg=foirmtech|notes=*modifying a noun whose vocative is different from its nominative **modifying a noun whose vocative is identical to its nominative † not when substantivized|voc_m_pl=foirmtechu foirmtecha†|voc_m_sg=foirmtig* foirmtech**}}, {{sga-mutation}} Forms: no-table-tags [table-tags], foirmtech [masculine, nominative, singular], foirmtech [feminine, nominative, singular], foirmtech [neuter, nominative, singular], foirmtig [masculine, singular, vocative], foirmtech [masculine, singular, vocative], foirmtech [feminine, singular, vocative], foirmtech [neuter, singular, vocative], foirmtech [accusative, masculine, singular], foirmtig [accusative, feminine, singular], foirmtech [accusative, neuter, singular], foirmtig [genitive, masculine, singular], foirmtige [feminine, genitive, singular], foirmtig [genitive, neuter, singular], foirmtiuch [dative, masculine, singular], foirmtig [dative, feminine, singular], foirmtiuch [dative, neuter, singular], foirmtig [masculine, nominative, plural], foirmtecha [error-unrecognized-form, feminine, neuter, nominative, singular], foirmtechu [masculine, plural, vocative], foirmtecha [masculine, plural, vocative], foirmtecha [error-unrecognized-form, feminine, neuter, singular, vocative], foirmtechu [accusative, masculine, plural], foirmtecha [accusative, masculine, plural], foirmtecha [accusative, error-unrecognized-form, feminine, neuter, singular], foirmtech [error-unrecognized-form, genitive], foirmtech [genitive, masculine], foirmtechaib [dative, error-unrecognized-form], foirmtechaib [dative, masculine], no-table-tags [table-tags], foirmtech [error-unrecognized-form], ḟoirmtech [error-unrecognized-form], formtech [alternative]
  1. envious Derived forms: formtigid
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "formadach"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "farmadach"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*men-",
        "id": "think"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "format",
        "3": "-ach",
        "pos": "adjective"
      },
      "expansion": "format + -ach",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "format + -ach",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtige",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtiuch",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtiuch",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtechu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtechu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtechaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtechaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ḟoirmtech",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "formtech",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "altform": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "foirmtech",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "foirmtech",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "dsm": "foirmtiuch",
        "gsm": "foirmtig"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "foirmtig",
        "acc_m_pl": "foirmtechu\nfoirmtecha†",
        "acc_m_sg": "foirmtech",
        "dat_f_sg": "foirmtig",
        "dat_m_sg": "foirmtiuch",
        "dat_n_sg": "foirmtiuch",
        "dat_pl": "foirmtechaib",
        "gen_f_sg": "foirmtige",
        "gen_m_sg": "foirmtig",
        "gen_n_sg": "foirmtig",
        "gen_pl": "foirmtech",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "foirmtech",
        "nom_fn_pl": "foirmtecha",
        "nom_m_pl": "foirmtig",
        "nom_m_sg": "foirmtech",
        "nom_n_sg": "foirmtech",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "foirmtechu\nfoirmtecha†",
        "voc_m_sg": "foirmtig*\nfoirmtech**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish adjectives suffixed with -ach",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "formtigid"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              3,
              12
            ]
          ],
          "english": "Not envious of me is Pangur Bán: he himself loves his childish art.",
          "ref": "c. 9th century, Pangur Bán:",
          "text": "Ní foirmtech frimm Pangur Bán: caraid cesin a maccdán.",
          "translation": "Not envious of me is Pangur Bán: he himself loves his childish art.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "envious"
      ],
      "id": "en-foirmtech-sga-adj-dMSl3nL8",
      "links": [
        [
          "envious",
          "envious"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸoɾʲ.mʲd̠ʲəx/"
    },
    {
      "note": "Blasse",
      "other": "[ˈɸoɾʲ.mʲd̠ʲex]"
    },
    {
      "note": "Griffith",
      "other": "[ˈɸoɾʲ.mʲd̠ʲəx]"
    }
  ],
  "word": "foirmtech"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "formtigid"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "formadach"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "farmadach"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*men-",
        "id": "think"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "format",
        "3": "-ach",
        "pos": "adjective"
      },
      "expansion": "format + -ach",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "format + -ach",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtige",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtiuch",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtiuch",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtechu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtechu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtecha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtechaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtechaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "foirmtech",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ḟoirmtech",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "formtech",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "altform": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "foirmtech",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "foirmtech",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "dsm": "foirmtiuch",
        "gsm": "foirmtig"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "foirmtig",
        "acc_m_pl": "foirmtechu\nfoirmtecha†",
        "acc_m_sg": "foirmtech",
        "dat_f_sg": "foirmtig",
        "dat_m_sg": "foirmtiuch",
        "dat_n_sg": "foirmtiuch",
        "dat_pl": "foirmtechaib",
        "gen_f_sg": "foirmtige",
        "gen_m_sg": "foirmtig",
        "gen_n_sg": "foirmtig",
        "gen_pl": "foirmtech",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "foirmtech",
        "nom_fn_pl": "foirmtecha",
        "nom_m_pl": "foirmtig",
        "nom_m_sg": "foirmtech",
        "nom_n_sg": "foirmtech",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "foirmtechu\nfoirmtecha†",
        "voc_m_sg": "foirmtig*\nfoirmtech**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish adjectives",
        "Old Irish adjectives suffixed with -ach",
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish o/ā-stem adjectives",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *men- (think)",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish terms with quotations",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              3,
              12
            ]
          ],
          "english": "Not envious of me is Pangur Bán: he himself loves his childish art.",
          "ref": "c. 9th century, Pangur Bán:",
          "text": "Ní foirmtech frimm Pangur Bán: caraid cesin a maccdán.",
          "translation": "Not envious of me is Pangur Bán: he himself loves his childish art.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "envious"
      ],
      "links": [
        [
          "envious",
          "envious"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸoɾʲ.mʲd̠ʲəx/"
    },
    {
      "note": "Blasse",
      "other": "[ˈɸoɾʲ.mʲd̠ʲex]"
    },
    {
      "note": "Griffith",
      "other": "[ˈɸoɾʲ.mʲd̠ʲəx]"
    }
  ],
  "word": "foirmtech"
}

Download raw JSONL data for foirmtech meaning in All languages combined (5.8kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'feminine/neuter'",
  "path": [
    "foirmtech"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "foirmtech",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: foirmtech/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "foirmtech"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "foirmtech",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "foirmtech"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "foirmtech",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "foirmtech"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "foirmtech",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.